31.8.13

Sposoby na przeziębienie 2 - jak zrobić syrop na kaszel



Kolejne doniesienia z cyklu jak pokonać przeziębienie. Tym razem pokażę wam jak zrobić megaprosty i megaskuteczny syrop na kaszel. Pomocny szczególnie wtedy gdy drapanie w gardle nie daje ci zasnąć. Główne role grają olej kokosowy i miód. Zapraszam do oglądania.


Potrzebujesz:
1 łyżka miodu (najlepszy lipowy, ale każdy inny też dobry)
1 łyżka oleju kokosowego
1 łyżeczka soku z cytryny
opcjonalnie pół łyżeczki startego imbiru (może być mielony, wtedy 1/4 łyżeczki)

Wszystko mieszamy i od razu podajemy.


Jeśli zależy nam na jednolitej konsystencji, wystarczy lekko podgrzać, np. na parze. Tak jak widać na zdjęciu, w temp. poniżej 25 stopni C olej kokosowy jest lekko oddzielony od reszty, nie przeszkadza to tak naprawdę w niczym. Można przygotować większą ilość, np. na cały tydzień i przechowywać w butelce lub pojemniku szczelnie zamknięte w suchym, ciemnym miejscu. Zużyć w ciągu tygodnia, nie dłużej.

Podajemy gdy tylko jest taka potrzeba, najlepiej kilka razy dziennie. Tak jak wspomniałam, aplikowany przed snem uspokaja drapiące i podrażnione gardło na całą noc. Cytryna rozpuszcza wydzielinę i miejscowo znieczula, miód działa antybakteryjnie i hamuje dalszy rozwój drobnoustrojów, olej kokosowy, również o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym, dodatkowo otula tłustym filmem obolałe błony śluzowe. Imbir ma wiele właściwości leczniczych, w tym przeciwhistaminowe (antyalergiczne) czy przeciwzapalne i powinien być dodawany do wszystkiego, herbaty, posiłków, koktajli, a także do naszego syropu.

Jako dodatkowe wsparcie w walce z kaszlem polecam przed snem posmarować podeszwy stóp maścią rozgrzewającą (którą omawiałam w poprzednim poście) lub zwykłym olejkiem eukaliptusowym pomieszanym z dowolnym olejem i nałożyć ciepłe skarpety. Pomocne są również niektóre zioła, np lipa, szałwia, dlatego pijemy, pijemy i jeszcze raz pijemy herbatki ziołowe.
 
Co zrobić gdy nie mam oleju kokosowego?
Sposobów na syrop jest wiele, ja podałam swój ulubiony. Można wymieszać łyżkę miodu z łyżeczką octu jabłkowego; można pomieszać 3 łyżki miodu ze startym ząbkiem czosnku; można pomieszać sam sok z cytryny i miód; można zanurzyć połowę pokrojonej cebuli w połowie szklanki miodu i  podawać na drugi dzień; można też wspomagać się jedynie miodem, który sam w sobie jest naturalnym środkiem na kaszel. Jego właściwości są nieocenione.

Warto pamiętać, że kaszel jest naturalnym sposobem na oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny i nie powinno się go sztucznie powstrzymywać. Mam na myśli nic innego jak wszelkie apteczne preparaty supresyjne, mające na celu zahamowanie tego naturalnego odruchu. Może się to skończyć anginą lub poważnym zapaleniem płuc. Naturalne syropy, takie jak opisane powyżej są całkowicie bezpieczne i jedynie wspomagają reakcje obronne organizmu, co ważne nie da się ich przedawkować i są bezpieczne dla dzieci.

Atka

2 komentarze:

  1. Wow !!!! rewelacja ustapil mi meczacy kaszel po kilku lyzkach tej mikstury :) Meczylo mnie caly tydzien I nic nie pomagalo ,az tu nagle wyczytalam o leju kokosowym . Naprade polecam !!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę kiedyś wypróbować, chociaż muszę przyznać, że jak mnie łapie przeziębienie, to bardzo dobrze się sprawdza syrop fosidal, bo działa przeciwzapalnie i nie dopuszcza do rozwoju infekcji

    OdpowiedzUsuń